25 stycznia , im.: Miłosza, Pawła, Tatiany

O północy – tradycyjna PASTERKA po polsku

10 grudnia 2021r. 1174
  • Zyczenia Świateczne

Drodzy Parafianie i Przyjaciele!

Do bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, wchodzi się przez drzwi tak małe, że można przez nie przejść tylko przy głębokim skłonie. Papież Benedykt XVI podczas pasterki 2011 powiedział: „Ten, kto dziś chce wejść do kościoła Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zauważa, że portal, który niegdyś miał pięć i pół stopy wysokości, został w znacznej części zamurowany. Pozostał tylko mały otwór na półtora metra. Chodziło prawdopodobnie o to, aby lepiej chronić kościół przed ewentualnymi atakami. Ten, kto chce wejść do miejsca narodzin Jezusa, musi się pochylić".

Chociaż celebrujemy Pasterkę z dala od bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, to jednak nasz polski kościół jest równie ważny i święty. Kiedy przekraczamy próg tej świątyni, musimy mieć świadomość, że jest to miejsce dedykowane, przekazane samemu Bogu.

Trzeba sobie dziś zadać pytania i podjąć nad nimi refleksję: Jak dbam o to miejsce? Czy regularnie i jak często je nawiedzam? Czy troszczę się o jego utrzymanie i czy to nie jest mi obojętne? Od 8 grudnia już nie ma dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św, ponownie obowiązuje nas wszystkich 3 Przykazanie Boże.

Kiedy pobożni Żydzi kończyli swoją pielgrzymkę do świątyni jerozolimskiej, wołali słowami psalmu, które uczy swoim dziękczynieniem za miejsce, w którym możemy się modlić w języku naszych ojców: "Dusza moja stęskniona pragnie przedsionków Pańskich, serce moje i ciało radośnie wołają do Boga żywego" Ps 84,3.

Pochylmy się w geście dziękczynienia Bogu za świątynię polską! Dbajmy o to dziedzictwo pierwszych emigrantów w Tacoma i troszczmy się o jego piękno i utrzymanie.

Nie oczekujmy bezdusznie, aby nasz kościół w Tacoma był wspierany tylko przez przysłowiową "ubogą wdowę" podczas gdy my beztrosko wspieramy wszystkie inne cele. Oczywiście, zawsze pamiętamy i wracamy do Polskiego Kościoła nie tylko przy okazji tradycyjnych polskich obrzędów, ale również w czasie smutku, w trudnych chwilach wiecznego rozstania z bliskimi. Raz utraciwszy ten jedyny ośrodek polonijny w Tacoma już nigdy więcej nikt nie da nam ponownej szansy.

Cenimy i zauważamy waszą troskę o kościół polski w Tacoma, gdyby było inaczej, nigdy byście tutaj nie przyjeżdżali. Wiemy, że mijacie po drodze wiele innych kościołów katolickich, aby przybyć tutaj i jesteśmy wam wdzięczni za to. Bez waszego wsparcia i pomocy bylibyśmy już historią.

To co mamy jest darem i błogosławieństwem od Boga. Tym, którzy bezinteresownie pomagają naszej parafii w wypełnianiu posługi duszpasterskiej wśród Polonii, składamy staropolskie „Bóg zapłać!” Liczymy na zrozumienie wśród całej Polonii i większą hojność i wsparcie naszego kościoła w tym nadchodzącym świątecznym czasie.

"Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli                z wiarą, nadzieją i miłością - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę was o to."    św. Jan Paweł II, Papież

24 grudnia, w piątek, o północy zgromadźmy się na polskiej “Pasterce”, zaśpiewajmy wspólnie kolędy, aby radość Bożego Narodzenia wypełniła nasze myśli i serca!

W wigilię Bożego Narodzenie również będą Msze o godz. 22:00 (po angielsku)

Msza w Boże Narodzenie, w sobotę, 25 grudnia o godz. 9:00 po angielsku                                                       i o godz. 11:00 po polsku

10 grudnia 2021r. 1969
  • Najnowszy biuletyn

"To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe".

Przedwczoraj 14:39 2238 4
  • "Błogosławieni miłosierni" oficjalny Teledysk ŚDM Kraków

19 stycznia 2021r. 743
  • „Karol Wojtyła – nasz Papież” 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa