dodano: 2021-09-13 19:13:56 edycja: 2021-09-13 19:46:28 autor: 59 odsłon: 162

Msza św. ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł.matki Elżbiety Czackiej

Bł. kard. Stefan Wyszyński

Urodził się w dniu 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na  pograniczu Podlasia i Mazowsza. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora na podstawie pracy: "Prawa Kościoła do szkoły". W okresie Powstania Warszawskiego ksiądz Wyszyński pełnił obowiązki   kapelana grupy "Kampinos" AK działającej w Laskach i okolicy oraz szpitala powstańczego w Laskach.  W 1945 r. został rektorem Seminarium. W 1946 roku Ojciec Święty Pius XII mianował księdza Wyszyńskiego biskupem.  Dnia 22 października 1948 r. odszedł do Boga kardynał August Hlond, Prymas Polski. Arcybiskupem Gniezna i Warszawy, Prymasem Polski został biskup Stefan Wyszyński. Nowy arcybiskup w liście pasterskim na dzień        ingresu pisał: "Nie jestem ja ani politykiem, ani dyplomatą, nie jestem  działaczem, ani reformatorem. Natomiast jestem ojcem waszym duchownym, pasterzem i biskupem dusz waszych, jestem apostołem Jezusa Chrystusa...". Aby uchronić Kościół i Naród od napięć i rozlewu krwi Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia" z władzami  państwowymi 14 IV 1950 r. Na konsystorzu w dniu 12 stycznia 1953 roku został kardynałem. 25 września 1953 r. Stefan kardynał Wyszyński został aresztowany i wywieziony z Warszawy. Przebywał  w Komańczy w Bieszczadach. Właśnie tam, w  Komańczy w dniu 16 maja 1956 roku napisał tekst odnowionych Ślubów  Narodu. Zostały one złożone uroczyście na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku jako Jasnogórskie Śluby Narodu przez milionową rzeszę pielgrzymów z Episkopatem Polski na czele. Dnia 26 października 1956r. Stefan kardynał Wyszyński został uwolniony. Wrócił do Warszawy wśród wielkiej radość i nadziei Kościoła w Polsce. W latach 1957-1965 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W 1957 roku zaczęło się   Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na główne  uroczystości milenijne 3 maja 1966 roku pragnął przyjechać Ojciec Święty Paweł VI. Władze polskie pod wpływem decyzji z Moskwy odmówiły           Papieżowi prawa przyjazdu.  16 października 1978 r. na Stolicę Piotrową został wybrany Polak kardynał Karol Wojtyła. W czerwcu 1979 r. przyjął w Ojczyźnie po raz pierwszy od tysiąca lat widzialną Głowę Kościoła - Ojca Świętego Jana Pawła II -Papieża z rodu Polaków. W okresie rodzącej się "Solidarności" Prymas Tysiąclecia pozostawał ośrodkiem równowagi i pokoju społecznego. Zatroskany o pokój w Ojczyźnie i dobro ludzi ustawicznie  wzywał do odpowiedzialności. Odszedł do Boga 28 maja 1981 r. w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Bł. Matka Róża Czacka

Pochodziła z rodziny arystokratycznej. W wieku 22 lat straciła wzrok. Podjęła wówczas decyzję, że nie  zamknie się w swoim cierpieniu ale ofiaruje swoje życie innym niewidomym. Po latach rozpoczęła drogę życia zakonnego i założyła nowe Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego charyzmatem jest służba osobom niewidomym. Stworzyła też Laski – ośrodek szkolno – wychowawczy dla  niewidomych , miejsce szczególne nie tylko ze względu na wymiar   edukacyjny i charytatywny ale   również duchowy. 12 września br. w Warszawie odbyła się beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej.

ponad tydzień temu, 2021-09-13 ponad tydzień temu, 2021-09-13 59 162