Angielska wersja  Polish flag

Historia Towarzystwa Chrystusowego w Tacoma

Proboszczowie

Father. Michal Farfara          Father, Lawrence Piotrzkowski          Father. Henry Rozycki

W 2008 Parafia Świetych Piotra i Pawła obchodzila 25 lecie pracy Towarzystwa Chrystusowego.
W sobote 25 kwietnia odbyły sie specjalne uroczystosci na ktore złożyly sie:
obiad, wspomnienia o proboszczach i czesc artystyczna.
Byli obecni ks. Prowincjał Paweł Bandurski T.Chr. i ks. Stanisław Michałek z
parafii Św Małgorzaty w Seattle.

Załaczamy krotka historie o proboszczach z Towarzystwa Chrystusowego w Tacoma:
Fr.Richard CebulaW 1981 roku ks. Ryszard Cebula O.S.B został przeniesiony z parafii ss.Piotra i Pawła do sasiedniej parafii Świetego Rożanca. Z tym momentem parafia ss. Piotra i Pawła a straciła status polskiej parafii i stala sie kosciołem filialnym Świetego Rozanca.

Ponieważ w tym czasie wiekszosc parafian byla urodzona w Ameryce, zdaniem Arcybiskupa Hunthausena ksiadz mowiacy po polsku był nie konieczny. Parafianie nie byli zadowoleni z nowego układu. Przeprowadzono ostra kampanie pod przewodnictwem prezesa Rady Parafialnej Jozefa Sienkiewicza, zmierzajaca do zapewnienia parafi ksiedza mowiacego po polsku i przywroceniu statusu polskiej parafii.
3 pazdziernika 1983 roku ks. Władyslaw Gowin T.Chr. - Prowincjał Towarzystwa Chrystusowego spotkał sic z arcybiskupem Hunthausenem.
Arcybiskup zgodzil sie przywrocic polskie duszpasterstwo w Tacoma pod
warunkiem, ze Towarzystwo zapewni ksiedza.

W swoich wspomnieniach ks. Gowin pisal o tym tak: "9 pazdziernika 1983 roku,

Father. Mieczyslaw Szwej
ks. Mieczyslaw Szwej, T.Chr. został mianowany nowym proboszczem parafii ss. Piotra i Pawła. Zamieszkał na plebani przy kosciele. Do jego obowiazkow należało odprawianie Mszy w jezyku polskim i angielskim i opieka nad polskimi
emigrantami w Seattle i okolicy.

W niedziele 13 pazdziernika o godzinie 17:00 celebrował uroczysta Msze sw. w jezyku polskim, obecnych byto 300 osob. Pozniej w kazda niedziele odprawiał Msze dla Polakow w kosciele sw. Brygidy w Seattle."

Father. Jozef Calik
We wrzesniu 1988 roku, ks. Josef Calik, T.Chr. zajał miejsce ks Szweja. Rozpoczał od koniecznych remontow kosciola i plebani przygotowujac parafie do zblizajacego sie wielkiego jubileuszu 100-lecia parafi w 1992.
W tym samym 1992 arcybiskup Murphy wyznaczyl kosciol
sw. Matgorzaty na Queen Anne w Seattle dla polskiej wspolnoty.

Ks. Jozef Calik został pierwszym proboszczem polskiej wspolnoty i pełnił te funkcje az do swojej smierci 19 stycznia 2004. Pochowany został na cmentarzu Kalwaryjskim w Seattle.

Fr.Wojciech Baryski, S.Chr
W 1992 roku ks. Wojciech Baryski, T.Chr.
został mianowany nowym proboszczem.
Przez ponad dwa lata kontynuował postuge duszpasterska i prace nad odnowieniem sali parafialnej i kafeteri.

W połowie lutego ks. Baryski zostat wyznaczony
proboszczem polskiej parafii sw. Floriana w Hamtramck, Michigan.

Father. Piotr Dzikowski
18 Lutego 1995, ks Piotr Dzikowski T.Chr, został mianowany najmłodszym proboszczem parafii ss. Piotra i Pawła i contynulował duszpasterstwo do roku 2010.

Na jesieni 2010 roku zostal wyznaczony proboszczem polskiej parafii St Stanislawa w Portland.

Father. Eugeniusz Bolda
W 2010 roku, ks. Eugeniusz Bolda T.Chr. zostal
mianowany nowym proboszczem parafii.
Do dzisiaj pelni ta funkcje.

ROZKŁAD MSZY ŚW.
Sobota Msze św.